Pozvánka na akci – Mulčování ovocných stromků v Hruškách 20. 4. 2024

Čeká nás jarní péče ovocné stromy, které jsme v minulých letech vysadili v rámci projektu Živá krajina. Především budeme mulčovat hnojem a štěpkou stromky v malém sadu, v hrušňové aleji, v meruňkovém sadu a ve velkém sadu.
K tomu nás čeká piknik a semínkovna: možnost přinést nebo odnést si semínka zeleniny nebo květin.
Společný půlden je současně exkurzí po sadech a alejích Živé krajiny, v případě zájmu vám o ní povíme a odpovíme vaše otázky.

 Co, kde a jak

  • Kdy: setkáme se v sobotu 20.4. ve 12:00 (dá se využít MHD z Brna)
  • Kde: v Hruškách u Slavkova, v malém sadu za lávkou, souřadnice: https://mapy.cz/s/hokohudodo
  • S sebou: pití, pracovní oblečení. Dále si můžete s sebou vzít pracovní rukavice, semínka do semínkovny, občerstvení na piknik (nějaké občerstvení pro všechny zajistíme i my) .
Budeme rádi, když nám předem dáte vědět (na mail evakrasenska@centrum.cz), že přijdete. Lépe pak můžeme nachystat nářadí, občerstvení… A pokud se rozhodnete až v sobotu, tak přijďte klidně i bez přihlášení.

Dobrovolnická pomoc
Budeme mulčovat mladé stromky hnojem a štěpkou.
Nejdůležitější funkcí mulčování je potlačení travní konkurence. Mulč navíc udržuje mnohem déle vlhkou zeminu pod sebou, přerušuje vzlínání vody z půdy ven a zároveň dochází k pozvolnému uvolňování živin, což je nejlepší forma hnojení, protože podporuje množení půdních mikroorganismů – tolik důležitých pro zdraví půdy (a tedy i rostlin). Navíc kvalitní mulčování nahradí až 50 % zálivky a zároveň už po roce dochází k značnému zlepšování půdní struktury. (z blogu potulného sadaře: https://www.potulnysadar.cz/sucho-zalivka-a-mulcovani/)